Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
0212 292 60 20 | 0546 428 53 63

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUĞA YAKLAŞIMLAR

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUĞA YAKLAŞIMLAR

Çoğunlukla ebeveynler her çocuğun öğrenme ve gelişim alanlarında sorunsuz bir şekilde ilerlediği fikrine kapılıyorlar ancak gerçekte her bireyin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bir alanda güçlük yaşıyorsa, ilgi duyduğu veya başarılı olduğu diğer alanlarla ilgili de onunla konuşun.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız; özel yeteneklerini keşfedin ve destekleyin. Güçlü yönleri ile ilgili onu yüreklendirin: Bırakın kendini güçlü yönleri tanımlasın, zayıf yönleri değil.

Bir ilgi alanı veya hobi belirlemesine yardımcı olun

Çocuğunuzun pozitif deneyimler yaşayabileceği özel ilgi alanlarını desteklemek ve ona bir hobi edindirmek çok önemlidir. Bu uğraşın veya alanın ne olduğu önemli değildir; önemli olan çocuğunuzun kendini başarılı hissetmesi, kendine olan güvenini geliştirmesi ve sürekli çalışıp çabalayarak diğerlerine yetişmesi gerektiği hissini bir kenara bırakmasıdır

Özel bir ilgi alanı olmadığını düşünüyorsanız farklı alternatifler deneyip üzerine konuşabilir, çocuğunuzun en çok neden zevk aldığını öğrenebilirsiniz. Onu farklı alanlarda desteklemeniz ve yanında olmanız, size ve kendine olan güvenini de pekiştirecektir.

Bu konuda önemli bir diğer nokta da bu alanı sizin değil, çocuğunuzun belirlemesidir. Ebeveynin belirlediği bir alanda ilerlemek zorunda olduğunu hissetmesi çocuğun üzerindeki beklentileri karşılama baskısını artırarak daha çok stres ve psikolojik probleme sebep olabilir.

Başarıları Kutlayın

Çocuklar başardıkları şeylerden dolayı takdir edilmelidir ve bu takdir sadece sonuç değil, süreç odaklı olmalıdır. Gösterdiği çabayı takdir edin ve onunla gurur duyduğunuzu gösterin. Örneğin çalışırken kendi hatasını farkedip düzelttiğinde de onu kutlayarak başarma isteğini destekleyebilirsiniz.

Unutmayın ki çocuğunuz, ona zor gelen bir şey için fazladan saatlerini harcıyor ve bu ona başlangıçta pek heyecan verici görünmeyebilir. Süreci daha eğlenceli hale getirmek ve motivasyonu yüksek tutmak için görevleri oyunlaştırıp ufak ödüller verebilirsiniz. Ancak bu noktada eğitimciler ile işbirliği içinde olmalı ve çocuğunuzu şımartmamalısınız.

Dinlenmesine ve Eğlenmesine İzin Verin

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun sınıfa ve akranlarına yetişmesi ile ilgili endişe yaşadığınız için ekstra dersler, özel eğitim ve ev ödevlerine oldukça fazla zaman ve enerji harcamak yönünde istekli olabilirsiniz. Ancak çocuğunuz dinlenme ve eğlenmeye hiç vakit bulamadığını hissederse ona sunduğunuz öğrenme fırsatlarına karşı direnç ve tepki gösterebilir.

Programı dışında ona verdiğiniz görevler ve ekstra çalışma ile ilgili onunla konuşun ve rahatlamak ve dinlenmek için yeterli zamanları olduğundan emin olun.

Okul ve Öğretmenleri ile Konuşun

Çocuğunuzun durumuya ilgili okulu bilgilendirin ve onlarla iş birliği içinde olmaya çalışın. Özgül öğrenme güçlüğü ve dislektik çocuklara karşı hassas olunması gereken noktaları onlarla paylaşın. Öğretmenleri ile iş birliği yaparak çocuğunuzun okulda yaşayabileceği olumsuz deneyimleri azaltabilir; onun motivasyonunu ve kendine olan güvenini daha yüksek tutabilirsiniz.

Başarı Hikayelerini Hatırlatın

Özgül öğrenme güçlüğü olan ancak ilgi duydukları alanda çok önemli işler başarmış ve tanınmış isimler vardır; Albert Einstein, Mozart, Leonardo da Vinci, Walt Disney, Thomas Edison, Steve Jobs, Agatha Christie, John Lennon, Winston Churchill, Henry Ford, Jules Verne, Robin Williams, Orlando Bloom, Tom Cruise, Steven Spielberg, Jay Leno, Tommy Hilfiger, Muhammad Ali, Keira Knightley Cher, gibi. Bu hikayeleri onlarla paylaşın ve başarılarından ilham alarak yüreklenmelerini sağlayın.

Dislektikler oldukça yaratıcı, olaylara farklı perspektiflerden bakan, ezberbozan bireylerdir ve dünyamız onlar olmadan çok sıkıcı bir yer olurdu. Çocuklarınızın da iyi bir ekip desteği ve güçlü yönlerinin desteklenmesi ile çok başarılı olabileceklerini unutmayın.

Yorumlar kapalı.
Call Now ButtonBizi Arayın