Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
0212 292 60 20 | 0546 428 53 63

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANILMALI?

* Çocuğun yaşadığı sorun hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeye çalışılmalı.

* Zorlandığı ve yapamadığı becerileri zaten fark edilecektir, bunların yanı sıra çocuğun güçlü yanları, olumlu özellikleri desteklenmeli. Başarılı olduğu, becerilerini gösterebileceği bir alan keşfetmesine ve başarıyı yaşamasına yardımcı olunmalı, başarı duygusu tattırılmalı.

* Öğrenmesini destekleyecek farklı yöntemler denenmeli. Öğrenmenin tek bir yolu yoktur, farklı öğrenme yöntemleri kullanılarak (görsel, işitsel, yaparak) çocuk için öğrenme keyifli hale getirilmeli. Örneğin para kavramını öğretmek için birlikte alışverişe çıkmak, masa başında çalışmaktan daha etkili olabilir.

* Sevgi ve destek koşulsuz olarak verilmeli. Sadece başarılı olduğunda, sınavlardan iyi notlar aldığında değil her zaman sevildiği hissettirilmeli.

* Yaşadığı zorluklar hakkında onunla konuşulmalı. Ona zor gelenleri ve bunlarla başa çıkmak için neler yapabileceğini birlikte tartışılmalı. Kimse çocuğu kendisinden iyi tanıyamaz.

* Günlük hayatının planlı ve düzenli olmasına dikkat edilmeli. Odasının, masasının ders çalışmak için uygun (yeterince ışık alan, sessiz bir ortamda, dikkat dağıtacak uyaranlardan uzak) halde olmasına özen gösterilmeli.

* Zorlanıldığı durumlarda profesyonel destek için uzmanlara başvurulmalı.

Yorumlar kapalı.
Call Now ButtonBizi Arayın