Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
0212 292 60 20 | 0546 428 53 63

DİSLEKSİ VE TÜRLERİ

DİSLEKSİ VE TÜRLERİ

Disleksi, kişinin okuma, yazma, konuşma, dinleme, matematik gibi becerilerinde sorun yaşamasına neden olan bir öğrenme bozukluğudur. Öğrenme bozukluğu disgrafi (yazma bozukluğu), disleksi (okuma bozukluğu) ve diskalkuli (matematik bozukluğu) olmak üzere 3 başlıkta incelenir. Disleksi görme ile ilgili bir sorun değil, dil ile ilgili bir bozukluktur. Herhangi bir zeka eksikliğinden kaynaklanmaz. Disleksi tanısı koyabilmek için zeka düzeyinde problem olmaması gerekir. Doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğu olan disleksi doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında ortaya çıkan etkenlere bağlıdır. Yetersiz beslenme, hamilelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, ilaç kullanımı doğum öncesi disleksiye, uzun ve zor doğum, plasenta ve göbek kordonu anomalileri doğum sırasında oluşan disleksiye, doğumdan sonra nefes almada gecikme, erken yaşta geçirilen ateşli hastalıklar doğum sırasında oluşan disleksi nedenlerindendir. Aynı zamanda kalıtsal faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Her ne kadar dislekside bazı belirtiler ortak olsa da, bilim insanları birçok farklı tür disleksi saptamışlardır.
Edinilmiş disleksi: Yaşamın ileri evrelerinde ortaya çıkar ve genellikle genetik veya kalıtsal faktörlere bağlı değildir. Beynin okur yazarlıktan sorumlu olan dil alanlarını etkileyen travmatik bir beyin zedelenmesi veya beyin hasarı sonrası oluşabilir.
Gelişimsel disleksi: Bu tip disleksi genellikle en çok akademik ortamlarda görünür. Beyin hasarı ya da kazadan kaynaklanmaz ve doğumdan itibaren vardır.
Yüzeysel disleksi: Genellikle edinilmiş bir disleksi modelidir ama gelişimsel de olabilir. Yüzeysel disleksi sahibi çocuklar belirgin okuma zorlukları göstermezler. Bu tür disleksi görsel, sözcüksel ya da doğrudan sinir yollarında zayıf işleme ile ilgilidir.
Fonolojik disleksi: En yaygın disleksi türüdür. Temelinde gelişimsel bir disleksi türüdür. Fonolojik disleksi sahibi çocuklar uzun, tanıdık ya da alışıldık olmayan kelimeleri okurken çok zorluk çekerler. Ancak, tanıdık kelimeleri doğru okuyabilirler. Bu tür disleksi beynin dilin seslerini işlemekte sorumlu bölgelerinin zayıf olmasıyla ilgilidir. Yani bu disleksiye sahip çocuklar sözcüksel veya görsel yollarla okurlar ancak işitsel işlemede sorun yaşarlar.
Derin Disleksi: Edinilmiş bir disleksi türüdür. Birey var olan okuma becerisini yitirdiği için en ciddi disleksi türlerinden birisidir. Derin disleksikler hem sesleri çıkarmada hem de kelimelerin bütününü tanımda güçlük yaşarlar bu sebeple, hem fonolojik hem de görsel nöronal yollar zarar görmüştür.

Yorumlar kapalı.
Call Now ButtonBizi Arayın