Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ HANGİ ALANLARA ETKİ EDER?

DİSLEKSİ HANGİ ALANLARA ETKİ EDER?

Disleksi, zeka düzeyi “normal veya normal üstü” olan çocukların, okuma hızı, okuma kalitesi, okuduğunu anlama- anlatma becerisinin yaşıtlarına ve zekasına kıyasla; beklenenin altında olmasıyla ortaya çıkan okuma bozukluğunun genel adıdır ancak disleksinin sadece okuma ve yazmayı etkilediğini söylemek doğru olmaz. Dislektik bireyler dinleme, sosyal beceri, mekânsal algı, bellek gibi alanlarda da sorun yaşarlar.

*Dinleme : Dislektik bireyler okumada yaşadıkları sorunlar nedeniyle daha çok dinleyici rolünde kalma eğilimindedir. Fakat bireyin bulunduğu ortamın gürültülü olması verilen mesajlara odankanmayı ve seçici olmayı zorlaştırabilir. Örnek olarak gürültülü bir sınıf ortamında dislektik bireyin öğretmeni takip etmekte zorlanması gösterilebilir.

*Sosyal beceri: Dislektik bireylerin sorun yaşadığı en önemli alanlardan biri sosyal hayatlarıdır. Bu alanda problem yaşanmasına neden olan faktörlerin başında uygun sosyal becerileri sergileyememek gelir. Akademik başarının düşük olmasıyla beraber bireyler özgüven kaybı yaşar ve gerekli sosyal becerileri göstermekte çekinik kalırlar. Bazı durumlarda ise; özellikle disleksiye başka sorunlarda eşlik ediyorsa birey gerekli sosyal becerilere sahip olmayabilir. Bu gibi durumlar dislektik bireylerin yeni arkadaşlar edinmemesine veya grup etkinliklerinden kaçınmalarına sebep olabilir. Aynı zamanda dislektik bireyler verilen mesajları yorumla konusunda da sıkıntı yaşayabilirler. Örneğin; şakayı yada alaycı davranışların arasındaki farkı çözmekte zorluk yaşayabilirler.

*Mekansal Algı : Dislektik bireyler bazı oryantasyon problemleri yaşarlar. Bunlara sol-sağ kavramlarını ve yer-yön bilgilerini karıştırmak örnek verilebilir.

*Bellek: Disleksili çocukların okuma hızları düşüktür. Bu nedenle okuma bitiminde cümlenin ya da metnin başını hatırlamakta sorun yaşanabilir. Bu durum okuduğunu anlamayı zorlaştırır.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın