Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
0212 292 60 20 | 0546 428 53 63

Disleksi Testi Nedir? Özel Öğrenim Güçlüğünde Hangi Testler Uygulanır?

Disleksi Testi Nedir? Özel Öğrenim Güçlüğünde Hangi Testler Uygulanır?

14Zeka düzeyi normal ya da normalin üzerinde olan çocukların okuma, okuduğunu anlama, hızlı okuma gibi alanlarda sorun yaşaması disleksi olarak adlandırılır. Disleksi öğrenme güçlüğünün üç türünden biridir. Disleksiye bazı çocuklarda öğrenme güçlünün diğer türleri de eşlik edebilmektedir. Tanı aşamasında diğer öğrenme güçlüğü türlerinde de olduğu gibi yalnızca disleksiyi tespit etmeye yönelik geliştirilmiş bir test yoktur. Disleksinin tespiti için WISC-IV ve CAS zeka testlerinden yararlanılır.

Özel Öğrenme Güçlüğünde Uygulanan Testler

CAS TESTİ

CAS Testi, 5-17 yaş okul öncesi ve okul çağı çocuklarının zihinsel gelişim düzeylerini ve zeka bölümlerini değerlendirmek amacıyla uygulanan bir zeka testidir. CAS Testi özel öğrenme güçlüğü gibi birçok akademik, eğitsel, nörolojik ve psikolojik sorunu yordayabilmektedir. CAS Testi ile;

    • Öğrenme güçlüğü ve okuma bozuklukları
    • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite
    • Zeka düzeyi ve zeka bölümü
    • Çeşitli akademik sorunlar
    • Bilişsel işlemler

gibi alanların ve sorunların değerlendirilmesi yapılır.

WISC- IV ZEKA TESTİ

WISC-IV Testi, 6 yaş ile 16 yaş 11 ay arasındaki çocukların zeka düzeyini ve zihinsel becerilerini ölçmeye yarayan zeka testidir. WISC-R zeka testinin revize edilmiş halidir. Zekâ düzeyi ile birlikte aynı zamanda çocuğun zihinsel becerilinin güçlü ve zayıf yönleri hakkında ipuçları vermektedir. WISC-IV zeka testi sonucu elde edilen veriler ile zeka düzeyinin tespit edilmesinin yanı sıra aynı zamanda öğrenme güçlüğü ve düzeyi yordanabilmektedir.

Yorumlar kapalı.
Call Now ButtonBizi Arayın