Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ İLE İLGİLİ EN SIK SORULAN SORULAR

DİSLEKSİ İLE İLGİLİ EN SIK SORULAN SORULAR

1-Disleksi tanısı konmuş çocuklar için okul seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
Ülkemizde yalnızca disleksili çocuklar için eğitim veren bir okul bulunmamaktadır. Bu nedenle ebeveynler önce çocuklarını devlet okuluna mı özel okula mı gönderecekleri konusunda seçim yapmalıdır. Bu seçim sırasında sınıfların çok kalabalık olmamasına dikkat etmeleri, okulun rehberlik servisinin çalışmalarını incelemeleri önemlidir. Ayrıca unutulmaması gerekir ki çocuk okul dışında eğitim desteği de almalıdır.

2-Disleksi’de okuma kitabı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle çocuğun ilgi alanına uyan, çocuğu sıkmayacak konuları işleyen kitaplar seçmeye dikkat edilmelidir. Yazının boyutu ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Kitapta zor kelimeler ve uzun cümleler yer almamalıdır. Ayrıca çocuğun olayı zihninde daha iyi canlandırabilmesi için resimli kitaplar tercih edilmelidir.

3-Disleksili çocuk yabancı dil öğrenebilir mi?

Disleksi yabancı dil öğrenimine engel değildir ancak ebeveynlerin çocuğun kendi dilini öğrenirken çektiği güçlüğü yabancı dili öğrenirken de çekeceğini unutmaması gerekir. Doğru destek ve çalışmayla yabancı dil öğrenimi desteklenmeli ve alıştırma, okuma kitap seçiminde kolay, resimli kitaplar tercih edilmelidir.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın