Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ KAÇ YAŞINDA VE NASIL ANLAŞILABİLİR ?

DİSLEKSİ KAÇ YAŞINDA VE NASIL ANLAŞILABİLİR ?

Disleksi bebeklik döneminden itibaren belirtileri gösteren bir özel öğrenme güçlüğüdür. Disleksisi olan bebekler konuşma sürecinde gecikme yaşarlar. Ancak her disleksisi olan çocuk konuşmada gecikme yaşar yargısı oldukça yanlıştır. Okul öncesi dönem disleksi belirtilerinin görüldüğü dönemler arasındadır. Disleksisi olan çocuk bu dönemde sağını solunu ayırt etmekte, renkleri ve sayıları öğrenmekte zorlanır. Aynı zamanda hayvanları ve meyveleri öğrenmekte de gecikmiştirler. Sebze, meyve gibi terimleri karıştırabilirler. Bazı disleksisi olan çocukların ince motor becerilerinde gerilik olabileceği de gözlemlenmiştir. Yani çocuk makasla kesme işlemi yaparken zorlanabilir. Kalem tutarken ve kullanırken zorlanabilir.
Okula başlanılan ilkokul dönemi asıl disleksi belirtilerinin ortaya çıktığı dönemdir. Disleksi için doğru tanı 6 yaş ve sonrasıdır. Çocuk ilkokula başladığı bu dönemde harfleri öğrenmekte ve birleştirmekte zorlanır. Heceleri tersten okuyabilir. Öğrendiklerini çabuk unutur. Çocuğunuzda bu tür belirtiler görüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın