Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ OKUDUĞUNU ANLAMAYI ETKİLER Mİ? NASIL ÇÖZÜLÜR?

DİSLEKSİ OKUDUĞUNU ANLAMAYI ETKİLER Mİ? NASIL ÇÖZÜLÜR?

Dislesi okuma güçlüklerinin genel adıdır. Okuma hızı, okuma kalitesi ve okuduğunu anlamayı etkiler. Bazı bireyler çok hızlı okurlar hatalı okurlar, bazı bireyler yavaş okurlar bazıları ise normal hızda okumalarına rağmen okuduklarını anlamazlar. Bu bireylerin okuduğunu anlaması için öncelikle bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme esnasında kişinin okuma hızı ve okuduğunu anlama düzeyinin kaçıncı basamakta olduğu tespit edilir. Tespit edilen basamaktan başlanarak çalışmalar yapılır. Kişinin okuduğunu anlaması için imgeleme ve somutlama yöntemi kullanılır.
Okuduğunu anlama süreci uzun süreli bellek çalışması gerektirdiği için zaman içerisinde çözüme kavuşturulacağı unutulmamalıdır. Bu çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli diğer nokto ise kişinin okuduğunu anlama sürecini etkileyen başka bir bozukluğum olup olmadığının tespit edilmesidir. Dikkat eksikliği, kaygı, stress vb. Eğer bunlardan biri eşlik ediyorsa kişiyi bunun için de yardım almaya yönlendirmek önemlidir.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın