Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKTİK BİREYLER NASIL HİSSEDERLER?

DİSLEKTİK BİREYLER NASIL HİSSEDERLER?

Disleksi “kelime kullanımında yaşanan güçlük” anlamına gelir. Doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğudur ancak okuma, yazma döneminde dikkat çeker. Dislektik çocuklar yaşıtlarından daha geç okur ve yazar, kelime kapasiteleri düşüktür ve kelimeleri doğru telaffuz edemez. Disleksi nörolojik kökenlidir ve beynin sol yarım küresindeki farklılaşma sonucu ortaya çıkar.

Dislektik çocuklar odaklanmada güçlük çekerler, kelimeleri akıllarında tutamazlar, ritimlere uyamazlar, dikkat güçlüğü yaşarlar, el yazıları karışıktır, fikirlerini sesli ya da yazılı rahatça ifade edemezler, sıralamada gruplandırmada zorluk çekerler, hecelerin seslerini karıştırırlar, okurken kelime atlarlar, okuduğu şeyi hatırlamada zorluk çekerler, sözcükleri tersten okurlar (“kitap” yerine “kipat” gibi), harfleri ya da sayıları tersten algılarlar (örneğin “3” sayısını “E” harfi, “d” harfini “b” olarak görür ve okurlar)

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın