Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARI DESTEKLEMEK

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARI DESTEKLEMEK

Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarla çalışmak standart öğretme metotlarından farklıdır. Peki bireysel destek uygulamaları yaparken eğitimciler nelere dikkat etmeli?

-Çalışacağınız konuyla ilgili çocukların dikkatini çekeceği aktiviteler oluşturulmalı, özellikle görsel materyal destekleri hazırlayabilirsiniz.

-Bu çocukların dikkatleri kolay dağılabileceğinden dersler özellikle periyotlara ayrılmış şekilde organize edilmeli. 15-20 dakika aralıklarla öğretme metodu veya konu değişikliğine gidilmesi daha faydalı olacaktır.

-Çocuğun da aktif katılabileceği, didaktik eğitimden uzak, çocuğun kendi öğrenme sürecine katılacağı şekilde planlamalar yapabilirsiniz.

-Konuyu pekiştirmek için farklı materyallerle tekrara yönelik çalışmalar hazırlayabilirsiniz.

-Çocuğun kendi öğrenme stiline yönelik farkındalık kazandırmak ayrıca değerli. Böylelikle ilerleyen dönemlerde çocuk, kendi öğrenme haritasına sahip olacaktır ve benzer stratejileri kullanarak daha kolay öğrenebilir.

-Bir diğer yandan özellikle akademik konular dışında, çocuğun kendini güçlü gördüğü alanlarda (müzik, resim, spor gibi) yönlendirmeler yapmak, özgüven gelişimi açısından yararlı olacaktır.

 

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın