Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
0212 292 60 20 | 0546 428 53 63

DİSLEKSİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

DİSLEKSİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Son yüzyıllarda araştırmacılar, disleksinin bireylerdeki belirtileri ve nedenleri problemi yaşayan kişilere verilecek eğitimin nasıl olması gerektiği konusunda pek çok çalışma yapmışlar ve yapmaya da devam etmektedirler. Bu çalışmaların bir kısmı disleksi hakkında kesin bilgiler verirken, bazı çalışmaların sonuçları tartışılmaktadır. Disleksi hakkında bilimsellikten uzak sadece bireysel kanılara dayanan bazı söylentiler ortaya atılmıştır.
1. Disleksili Bireyler ‘Geriye Okuma’ Yaparlar
Disleksili bireylerin ‘geriye okuma’ yaptığı kanısı bir söylentidir. Pek çok ülkenin kendi dil sistemi içerisinde yaptıkları çalışmalar göstermektedir ki, disleksi beynin yazılı dili işleme sürecinde yaşadığı zorluktur. Bu, dillerin yapısına göre değişmekle birlikte bazen ortografik süreçlerde yaşanan bazen fonolojik süreçlerde yaşanan sıkıntılar olabilmektedir. Disleksili bireylerin kelimeleri tersten gördükleri ya da yazdıklarını söylemek yanlıştır. Shaywitz (2003)
2. Sol El Kullananların Disleksili Olma Oranı Daha Fazladır
Sol el kullananların disleksili olma oranının daha fazla olduğu diğer yanlış bilgilerden biridir. Sol el kullanımı ve disleksi arasındaki ilişki son 70 yılda araştırmaların konusu olmuştur (Eglinton ve Annett, 1994). Disleksili bireylerin, bir kısmında solakların varlığından söz edilebilir ancak solaklığın varlığı disleksiye bir işarettir şeklinde bir genelleme yapmak doğru değildir. Yapılan araştırmalarda solaklık ve disleksi arasında bir bağ olduğundan bahseden çalışmalar olduğu gibi böyle bir genellemenin yapılmasının yanlışlığından söz eden araştırmalar da bulunmaktadır.
Sol el kullanımı ve disleksi arasındaki ilişkiye yönelik çalışmaların devam ettiğini, bu nedenle net bir ilişkinin varlığından söz etmekten kaçınılması gerektiğini söylemek mümkündür.

admin

Yorumlar kapalı.