Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİDE AİLELERE DÜŞEN ROLLER

DİSLEKSİDE AİLELERE DÜŞEN ROLLER

Disleksisi olan çocukların bu sorunla baş etmesinde en büyük rollerden biri de aileye düşer çünkü çocuğa en yakın olan yine ailesidir. Çocuğun hobileri, gereksinimleri, duygusal-sosyal algısını en iyi bilebilen yine ailesidir. Ancak bazen aileler işlevsel bir rol üstlenirken bocalayabilir ya da kendilerini yetersiz hissedebilirler. Bu durumda bir uzman yardımı almak ve onun talimat ve yönlendirmelerini dinlemek yardımcı olacaktır.
Bu yöntemlerden bazıları çocuğunuzla kitap okumak, kelimelerdeki heceleri vurgulamak, heceleme üzerine çalışmak, ödev yaparken diretmemek ya da baskı kurmamak olabilir. Çocukla kitap okurken düzenli ve planlı olarak kelimeleri onunla birlikte okumak ve beraberce ezberlemeye çalışmak, kelimenin son sesinden kelime türetme ya da kelimenin içinde bulunan belirli bir harfi duyma oyunları oynamak olabilir. Çocukla yeni kelimeler çalışarak bu kelimeleri hecelere ayırarak onun dikkat ve belleğinde kalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Çocuğun ödevleri yapmasını beklerken fazla mükemmeliyetçi olmayarak ve direterek yönlendirme yapmadan, güvenli ve sağlam ilişkilerinizi bozmamaya özen göstererek çocuğunuz ve kendiniz için bu süreci eğlenceli ve öğretici hale getirebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın