Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR VE DİSLEKSİ

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR VE DİSLEKSİ

Üstün zekalı çocuklarda öğrenme güçlüğü, disleksi sıkça görülebilir. Üstün zekalı çocuğun zihni açıktır, öğrenmeye her zaman hazır ve yaratıcılığı çok gelişmiştir. Ancak bazen bu çocuklarda yaşıtlarına göre bazı tanısal farklılıklar görülebilir. Örneğin yaşıtlarına göre okul başarısının düşük olması, sosyal beceride sınırlılık, iletişimde yaşıtlarından geri olma vb. Bu durumlarda aileler bir uzmana başvurur ve uzman tarafından yapılan zeka testlerinde çocuğun aslında performansının normalden daha fazla olduğu görülür. Aileler bu durumu yanlış anlayarak ‘çok zeki ama neden böyle davranıyor’ gibi cümleler kullanabilirler. Aslında olan çocuğun sınırlarını tam olarak kullanamamasından kaynaklanmaktadır.
Üstün zekalı çocuklarda en sık görülen tanı disleksidir. Bu çocuklar kapasitelerini tam olarak kullanamadıkları için bazı problemler yaşarlar. Okulda ‘yazamıyor’, ‘okuyamıyor’ gibi şikayetler alan çocuk aslında disleksisi olan üstün zekalı bir çocuk olabilir ancak bu durum disleksiye doğru müdahale ve üstün zekalı çocuğun potansiyelinin bilinçli kullanılmasıyla olumlu yönde gelişmeye dönebilir.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın