Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

ÇOCUĞUM NEDEN ÖĞRENEMİYOR?

ÇOCUĞUM NEDEN ÖĞRENEMİYOR?

Çocuğum Neden Öğrenemiyor?

Bazı çocuklar dinleme, yazma, konuşma, matematik becerileri kazanılmasında ve sosyal iletişim becerileri gibi bir veya birden fazla alanda sorun yaşar. Bu sorunlar zeka geriliği veya eğitim olanaklarından kaynaklanmıyorsa öğrenme güçlüğü olarak adlandırılır. Öğrenme güçlüğü olan çocukların zeka düzeyleri normal ya da normalin üzerindedir. Bu çocukların nörolojik süreçlerindeki bazı farklılıklar öğrenme stillerinde de farklılıklara sebep olur.
Disleksi hangi yaşlarda ortaya çıkar?

Genellikle ilkokula başlanıldığı sırada, okumaya başlangıç aşamasında kendini gösterir. Disleksili çocuklar tahtada yazılanları defterlerine not etmekte zorlanırlar. Defterlerde genelde uzun cümlelerin yerine kısa cümleler ve kelimeler bulunur. Bazı kelimeleri yazmayı unuttuklarından cümleler bazen karmaşık ve anlaşılmaz olabilir.

Dislekside matematik becerileri

Bazı dislektik çocuklar matematikte iyiyken, bazıları ise matematiğin bazı alanlarında zorluk yaşamaktadır. Matematik becerileri zayıf olan disleksili çocuklar için işleme başlamadan önce artı, toplama, çıkarma, gibi matematiksel işlemlerin iyice açıklanması gerekmektedir. Disleksi tanısı almış çocukta diğer güçlükler görsel/algısal becerilerde, yön kavramında, sıralamada, kelime becerisinde ve hafızada gözlemlenebilir.

Disleksi ve Zaman Yönetimi

Disleksi zamanı verimli kullanmayı veya bir programa bağlı kalmayı zorlaştırabilir. Uzman desteği ile hazırlanmış çalışma programları ve çalar saat ya da dijital saat ile dislektik çocukların zamanı daha kontrollü kullanmalarına olumlu katkı da bulunulabilir.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın