Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER-2

DİSLEKSİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER-2

3. Disleksili Bireylerin Hepsi Özel Yetenekli Bireylerdir

Disleksi hakkında rastladığımız bir diğer yanlış bilgi ise, disleksili kişilerin tümünün özel yetenekleri olan, yaratıcı ve üstün zekalı kişiler olduğu kanısıdır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki disleksi ve zeka arasında bir ilişki yoktur yani her türlü zeka seviyesinde disleksi problemi ile karşılaşabiliriz. (Ron Davis,2010)

4. Başarılı Bireylerin Disleksili Olma İhtimali Yoktur

Toplumumuz ‘eğer kişi okulda başarılı bir öğrenciyse disleksili olma ihtimali yoktur’ düşüncesini benimsemiştir. Ancak başarısından dolayı, okul hayatı boyunca fark edilmemiş ya da geç tespit edilmiş pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun nedenlerinden biri alfabetik düzeyde problem yaşayan disleksili kişileri tespit etmek daha kolayken, ortografik açıdan problem yaşayan kişileri tespit etmek daha zor olmasıdır. Sadece akıcı olarak okumakta problem yaşayan ancak akademik olarak başarılı bir öğrenciyi tespit etmek güç olduğundan dolayı, toplumumuzda böyle bir düşünce oluşmuştur. (Hultquist, 2006; Pumfrey ve Reason, 1991; Taylor ve Walter, 2003).

Bir Cevap Yazın

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın