Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLAR YABANCI DİL ÖĞRENEBİLİR Mİ?

ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLAR YABANCI DİL ÖĞRENEBİLİR Mİ?

Yabancı dil bilmek günümüz şartlarının olmazsa olmazı. Çocuklarımız artık çok daha erken yaşlarda en az bir yabancı dili öğrenmeye başlıyorlar. Bir diğer yandan öğrenme güçlüğü olan çocuklar için bu durum daha da zorlayıcı olabiliyor. Kendi ana dillerinde yaşadıkları okuma, yazma, heceleme, okuduğunu anlama gibi sorunların öğrenilen yabancı dile de yansıdığı görülmekte. Ancak unutulmamalıdır ki bu çocuklar öğrenemez değiller, sadece yeni bilgileri farklı teknik ve yaklaşımlarla ediniyorlar.

HANGİ TEKNİKLERLE ÖĞRETEBİLİRİZ?
Öncelikle bu çocukların öğrenmekte zorluk yaşadıklarının farkında olduğunu unutmayın. Bağlantılı olarak kendilerini yetersiz hissetmeye meyillidirler. Bireysel eğitimlerinde de kullanılan işitsel, görsel, dokunsal/kinestetik stratejilerden faydalanılarak, daha fazla pratik ve tekrara dayalı öğretimlerle hassas yaklaşılması, süreci onlar için daha kolay hale getirecektir. Yabancı dilin kurallarını, kendi dilinde anlamlandırmasını sağlayarak not alıp, tekrar etmesini isteyebilirsiniz. Hatırlamasını kolaylaştıracak şekilde resim/sembol ekleyebilir, kalın uçlu renkli kalemlerden faydalanabilirsiniz. Kelimeleri hatırlaması için ses kaydı alıp dinlemesini, sonrasında telaffuz etmesini, yazmasını veya kelimenin anlamını canlandırmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca resimli sözlükler kullanmak kelimeleri daha kolay hatırlamasını sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın