Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

DİSLEKSİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Özel Öğrenme Güçlüğü, akademik, dil, konuşma ya da motor beceriler gibi özel alanlardaki yetersiz gelişmeler olarak kendisini göstermektedir. Öğrenme bozukluğuna sahip bireyler normal ya da normal üstü zekaya sahip olmalarına rağmen içinde bulundukları gelişimsel döneme bağlı olarak kendilerinden beklenen akademik becerileri kazanmakta zorluk yaşamaktadır.Disleksi, Öğrenme Güçlüğü’nün bir türüdür.
DİSLEKSİ: Okuma bozukluklarının genel adıdır. Üç tip okuma bozukluğu bulunmaktadır. Buna göre harf ve ses ilişkisinin bozulduğu disfonetik okuma güçlüğü, kelimelerin bir bütün olarak değil harf harf olarak okunduğu diseidetik okuma bozukluğu ve bunların karışımından oluşan üçüncü tip okuma bozukluğu bulunmaktadır. Ayrıca dislektik bireyler kelime tanıma, okuduğunu anlama ve tipik olarak da yazarken harf karıştırma konularında belirgin güçlük yaşamaktadır. Bu bireyler sözlü olarak okuma yaptıklarında yaşıyla uyumlu olmayan bir biçimde kelimelerin okunuşunda çarpıtma, ekleme veya eksiklikler yaparlar.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın