Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUKLARDA MOTİVASYON VE ÖZGÜVENİN ARTTIRILMASI İÇİN EBEVEYNLERE TAVSİYELER

DİSLEKSİ OLAN ÇOCUKLARDA MOTİVASYON VE ÖZGÜVENİN ARTTIRILMASI İÇİN EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Özgül Öğrenme Güçlüğü yaşayan çocuklar akademik alanlarda zorluk yaşadıkları için çoğunlukla okulda veya evde tembel, yavaş ya da zeka olarak geri şeklinde damgalanabilmekte; “çalışsan yaparsın, umursamıyorsun, yaramazsın” şeklinde ithamlara maruz kalabilmektedirler. Ebeveyn veya öğretmenlerin bu tarz imaları ve karşılanamayan beklentiler, çocuklarda psikolojik örselenmelere ve benlik algısının olumsuz bir şekilde gelişmesine sebep olur.

Disleksinin getirdiği zorluklar çocuklarda engellenmişlik ve hayal kırıklığı yaratabilir; bunlar da zamanla özgüven eksikliği, motivasyon düşüklüğü, zorlayıcı birtakım davranışlar, içe kapanma, okul reddi gibi sorunlara sebep olabilir. Bu durum öğrenmeyi ve ilerlemeyi de olumsuz etkilediği için çocuğun yaşadığı psikolojik örselenmeleri pekiştirerek çocuğu ve aileyi daha büyük bir çıkmaza sokacaktır. Bu yüzden uzmanlardan olabildiğince erken destek alınması ve çocuğa uygun bir programda devam etmesi çok önemlidir.

 

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın