Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARIN ZAMAN YÖNETİMİ BECERİLERİ

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLARIN ZAMAN YÖNETİMİ BECERİLERİ

Yaygın adıyla disleksi olan özel öğrenme güçlüğü, sadece okuma, yazma ve matematikte yaşanan zorluklar değildir. Bunlar en belirgin olarak ortaya çıkan semptomlardır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk okul derslerinde yaşadığı başarısızlığın yanında, yer yön bulma, ince kabar motor gerektiren oyunlar oynamada zorlanma, zamanı yönetememe, kendini ifade ederken zorlanma gibi durumlarla da karşı karşıyadır. Disleksi olan çocuk zaman algısı yeterince gelişmemiştir. Dün, bugün ve yarın gibi kavramları birbirine karıştırmakla birlikte, saatlerin öğrenirken de zorlanmaktadır. Bu yüzden bu zorlukla karşı karşıya kalan öğrenciler ödevlerini asla zamanında bitiremezler. Yapacakları işleri asla yetiştirmezler. Peki bu durum karşısında neler yapılmalıdır?
Öncelikle aile bu gibi belirtiler fark ettiğinde mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Uzman ilgili değerlendirmeleri yapıp çocuğa bir eğitim planı çıkartmalıdır. Zaman becerisi ile ilgili becerileri ilgili uzmanla kazandıktan sonra aile evde çocuğun ödevlerini yaparken zaman yönetimini kazanması için çeşitli çalışmalar yapmalıdır. Mutlaka çocuğun masasında bir saat olmalıdır. Günlük işlerinin planlı olduğu bir saat ve içerisinde görevleri yazılı olmalıdır. Soru çözerken veya ödev yaparken aile tarafından süre tutulup, alarm kurulabilir. Bu da çocuğun zamana karşı koşullanmasını sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki bunları mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Yorumlar kapalı.

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın