Disleksi Tedavi Merkezi

Özel Öğrenme Güçlüğü (disleksi, disgrafi, diskalkuli) ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0533 939 31 17

SINIFINDA ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ TANISI ALMIŞ ÖĞRENCİLER OLAN ÖĞRETMENLER İÇİN ÖNERİLER

SINIFINDA ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ TANISI ALMIŞ ÖĞRENCİLER OLAN ÖĞRETMENLER İÇİN ÖNERİLER

  • Bu öğrencileri ön sıralarda oturtmaya özen gösterin.  Fakat sınıf düzenini değiştirirken onu farklı olarak göstermemek adına tüm sınıf düzeninde değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Akranlarıyla olan iletişimlerini destekleyin. Çocuklar öğretmenlerinden ve ebeveynlerinden öğrendikleri gibi akranlarından da bir şeyler öğrenir. Bu öğrencilerin yanına akademik başarısı yüksek çocukları oturtabilirsiniz.
  • Bu öğrencilere bir yönerge verdiğinizde kısa ve anlaşılır olduğundan emin olun. Uzun yönergeleri akılda tutmak ÖÖG tanısı almış çocuklar için zor olabilir. Bu nedenle kısa yönergeler vermek ve anladığından emin olmak için sizden sonra tekrar etmesini istemek faydalı olabilir.
  • Motivasyonlarını arttırmaya özen gösterin. Motive olamayan çocuklar dersi dinlemek istemezler bu da akademik başarılarını düşürür. Bu yüzden başarabileceği ödevler vermek etkili olacaktır. Ayrıca, sınıfta başarabileceği sorumluluklar verebilirsiniz.
  • Bu öğrencilerin güçlü yanlarını sınıfta belirtmeniz onlar için iyi olacaktır. Fakat eleştirilerinizi birebir şekilde yapmalısınız. Düzeltme yaparken de önce başarılı olduğu bir şeyi söyleyip ardından başarısız olduğu konudan bahsetmeniz iyi olacaktır.
  • ÖÖG tanılı çocukların farklı öğrenme şekilleri vardır. Bu yüzden ders sırasında özellikle görsel materyaller olmak üzere farklı duyulara hitap edecek materyaller kullanmak onların öğrenme süreçlerini kolaylaştıracaktır. Bunun yanında grup çalışmaları ve projeleri de kullanabilirsiniz.
  • ÖÖG tanısı alan çocuklar sınıfta okuma yapmaktan ya da aniden sorulan soruları cevaplamaktan endişe duyarlar. Bu yüzden sınıfta okuma yapmadan önce hazırlanabilmesi için bir gün önceden okunacak metni haber verebilirsiniz. Bu öğrencilere sınıfta soru sormadan önce ona da soru soracağınızı belirterek önce diğer öğrencilere aynı soruyu sorarak soru hakkında fikir edinmesini ve cevabı için hazırlık yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ve dağıtılamaz | Disleksi Merkezi

Call Now ButtonBizi Arayın